ssb5g-help:nastaveni_zaloh_dle_vysledku_vyuctovani

Je třeba nastavit zálohy hromadně?

Vyúčtování v programu SSB2000 umožňuje nastavit zálohy na jednotlivé služby podle výsledků vyúčtování. Jedná se o akci hromadnou, kdy jsou nové zálohy vyčísleny vybraným subjektům. I když tato úloha umožňuje změnu vypočtené částky, případně vyřazení subjektu z procesu nastavení záloh, je známo, že hromadné akce s sebou nesou zároveň riziko hromadných nedopatření. Tím není v žádném případě míněna nefunkčnost programu, jako spíš chyba v úvaze správce, která se zejména pod tlakem termínů svázaných s vyúčtováním snadno udělá (těžko se problematickému nájemci vysvětluje změna záloh z Kč 100 na Kč 1200…).

Je proto zcela na uvážení uživatele programu SSB2000, zda hromadnou úlohu použije, nebo využije jiných prostředků programu SSB2000 pro hromadnou změnu záloh, vesměs sdružených v Mimořádné akce. Samozřejmě, že úloha nastavení záloh dle výsledků vyúčtování má v mnoha případech opodstatnění, v některých je dokonce nezbytná. Je však dobré si uvědomit, že jakékoli programové zpracování dat postrádá lidský prvek, a tedy i cit, kterým by bylo lze korigovat lidsky „nepochopitelné“ chování. Proto lze za nezbytnou považovat dokonalou znalost chování hromadných úloh obecně a v každém okamžiku „vědět, co dělám“.

V programu SSB2000 lze nastavit zálohy podle výsledků vyúčtování u všech složek, jejichž výše je dána buď pevnou měsíční částkou, nebo výpočtem podle jednotek. Pokud je výše záloh na složku dána platebním kalendářem, je nutno potřebné úpravy záloh učinit ručním zadáním. Vychází se totiž z toho, že platební kalendář je podložen smlouvou a je tedy nemožné jej měnit jakoukoli hromadnou úlohou.

Princip nastavení záloh dle výsledků vyúčtování

K nastavení výše záloh dle výsledků vyúčtování slouží úloha Nastavení záloh dle výsledků vyúčtování. Uživatel programu může ovlivnit výši budoucích záloh několika mechanismy. Především je mu dána možnost předpovědět navýšení ceny služby oproti minulému zúčtovacímu období. Dále lze stanovit, že náklady na službu se odvíjejí podle některé ze křivek (ve většině případů se jedná o tzv. Steina). Samozřejmostí zůstává libovolný výběr subjektů, pro které bude nastavení záloh provedeno. Přestože výpočet záloh provede program SSB2000 automaticky, bude uveden postup výpočtu - spolu s ilustrativním příkladem může v mnohých případech objasnit oprávněnost čísel, která program SSB2000 vypočítal.

  1. Z vyúčtování jsou známy náklady, které na subjekt za zúčtovací období připadly.
  2. Pokud subjekt nebyl v objektu přítomen celé zúčtovací období, jsou náklady poměrně navýšeny tak, aby vyjadřovaly teoretické náklady, které by na subjekt připadly, kdyby byl v objektu přítomen po celé zúčtovací období. Je přitom vzata v úvahu křivka nákladů.
  3. Náklady za minulé zúčtovací období jsou navýšeny o předpokládané navýšení cen za službu. Tím je zjištěna předpokládaná výše nákladů, která na subjekt připadne v dalším zúčtovacím období.
  4. Od výše předpokládané výše nákladů jsou odečteny výše záloh, které již byly subjektu v novém zúčtovacím období vyměřeny. Získá se tak výše nákladů, kterou je ještě třeba subjektu předepsat.
  5. Výše nákladů, kterou je třeba ještě subjektu předepsat, je vydělena počtem měsíců, které ještě zbývají do konce zúčtovacího období. Tím je zjištěna výše měsíční zálohy, kterou je třeba předepsat.
  6. Pokud má subjekt měsíční výši úhrady za složku dánu výpočtem podle jednotek, je z celkové výše měsíční zálohy a aktuálního stavu jednotek v objektu vypočtena sazba za jednotku.
  7. Výsledná částka je zaokrouhlena podle nastavených pravidel pro zaokrouhlování předpisů.

Příklad: Metodika vyúčtování - nastavení záloh dle výsledků vyúčtování

Správce nastavuje zálohy podle výsledků vyúčtování tak, aby nové zálohy byly vyměřovány od měsíce července 2002. Jan Vomáčka užíval objekt od 6.11.2001. V objektu je poskytována služba TUV, na kterou je výše měsíční zálohy určována výpočtem podle plochy pro T/TUV - metrová sazba činí Kč 6,70. Plocha pro T/TUV v bytě je 75 m2. Předpis je zaokrouhlován na koruny dolů. Do konce roku 2001 je tedy předepsáno Kč 920 (Kč 418 v listopadu a Kč 502 v prosinci). Skutečné náklady připadající na subjekt jsou Kč 1753. V dalším zúčtovacím období se předpokládá růst cen o 5%. Výpočet zálohy na službu pro zbývající část roku 2002 proběhne následovně.

  1. Náklady připadající na subjekt na základě ročního vyúčtování činí Kč 1753.
  2. Kdyby byl subjekt v objektu přítomen po celé zúčtovací období, připadnou na něj teoretické náklady ve výši Kč 6115,10. Částka byla obvozena následovně. Dlouhodobé měsíční průměry klimatické náročnosti pro měsíce listopad a prosinec činí 14% a 17%. Protože v listopadu subjekt užíval objekt pouze po dobu 25 dnů, činí odpovídající teoretická poměrná část nákladů 11,67% (tj. 14% / 30 x 25). Za celé zúčtovací období je odpovídající teoretická poměrná část nákladů 11,6666% + 17% = 28,6666%. Předpokládaná výše nákladů, která by připadla na subjekt za celé zúčtovací období, tedy je Kč 1753 / 28,6666 x 100 = Kč 6115,10.
  3. V novém zúčtovacím období se předpokládá růst cen o 5%, předpokládaná výše nákladů pro příští zúčtovací období tedy činí Kč 6420,90.
  4. V novém zúčtovacím období zaplatil subjekt na zálohách již Kč 502 x 6 měsíců = Kč 3012.
  5. Po zbývajících 6 měsíců je tedy třeba měsíčně předepisovat částku (Kč 6420,90 - Kč 3012) / 6 = Kč 568,15, po zaokrouhlení Kč 568.
  6. Sazba za jednotku by tedy měla být nastavena na Kč 568 / 75 = Kč 7,58 (tentokrát musí být zaokrouhleno nahoru, aby po zpětném přepočtu Kč 7,58 * 75 = Kč 568,50 a zaokrouhlení dolů vyšla opět částka Kč 568).
  • ssb5g-help/nastaveni_zaloh_dle_vysledku_vyuctovani.txt
  • Poslední úprava: 2024/03/22 16:36
  • (upraveno mimo DokuWiki)