ssb2000-help:objekty

Voláno z menu: Běžné akce ⇒ Objekty (byty, garáže ap.)

Seznam všech objektů s možností řazení, vyhledávání, editace a několika specifických akcí.

Obrázek: Seznam objektů s rozbalenou nabídkou specifických akcí

  • Tabulka - obsahuje seznam všech definovaných objektů
  • Tlačítka Detail a Přidat - spouští Formulář Objekt
  • Tlačítko Akce zpřístupňuje řadu úloh prováděných pro aktuální záznam v tabulce (v některých úlohách lze vybrat více záznamů), obvykle usnadňující některé únavné činnosti, které se v praxi mohou vyskytnout. Popis jednotlivých úloh je v Hromadné úlohy (Akce) formuláře

Obrázek: Formulář Objekt

  • Klíč - určuje, který objekt je v detailu zobrazen. Tlačítkem Klíč je možno zobrazit seznam objektů a vybrat jiný objekt k zobrazení. Šipkami se lze posouvat po objektech vpřed a zpět postupně zobrazovat jednotlivé objekty. Při pořizování nového záznamu je třeba klíč postupně vyplnit existujícím kódem obce a části, číslem popisným celku a do čísla objektu doplnit třímístné číslo jedinečně určující objekt v rámci celku.
  • Obec, část a ulice - jsou zobrazeny jako adresní údaje objektu a nelze je editovat.
  • Tlačítko Katastr - přesměruje na záznam daného celku v katastru, kliknutí na tlačítko mapy poté zobrazí celek na mapě.
  • Typ objektu - údaj, který můžete libovolně použít pro lepší orientaci mezi objekty (zobrazuje se v seznamu objektů). Obvykle obsahuje stavební parametry objektu (např. 3 + 1, 1 + KK) či popis určení a použití objektu (např. prodejna, nájemní byt). Do údaje lze zapisovat a lze také vybírat z nabídky. Nabídka je generována jako seznam dosud použitých výrazů.
  • Klasifikace - určení správné kategorie má zásadní vliv na výpočet nájmu (maximální či věcně usměrňované nájemné), pokud je v tomto objektu vyměřován. Nabídka je pevně definována.
  • Poznámka - volné textové pole na libovolně dlouhé poznámky. Ikonou je možno zobrazit velké textové okno pro editaci poznámky.

Detail objektu je formulářem, který budete mít na své obrazovce velmi často. Je přístupovou branou do řady dalších úloh, pro zobrazení řady podrobných informací o nájemci, vlastníkovi, hospodáři, jeho prostřednictvím se dostanete k pohybům na kontech jednotlivých subjektů, máte v něm možnost měnit výši měsíčních předpisů, počty jednotek, dle nichž chcete rozúčtovávat náklady, manipulovat s inventářem atd.

Ve spodní části formuláře jsou záložky Nájemce, Vlastník, Hospodář, Pasport, Jednotky, Slevy, Složky, Revize, Plochy, Inventář, Požadavky a Dokumenty obsahující údaje patřící pod danou skupinu informací.

U jednotlivých objektů je možno skrýt nepoužívané záložky. Úplně vpravo pod nadpisy záložek je ikona , která spouští

Obrázek: Formulář Zobrazit záložky

Na formuláři je možno individuálně pro právě zobrazený objekt nastavit zobrazení některých záložek. Po stisku tlačítka OK se provede činnost dle nastavení přepínače. V poloze přepínače Nastavit pro aktuální objekt se uloží právě zobrazené nastavení. V poloze přepínačeZrušit pro aktuální objekt se zruší právě zobrazené nastavení a nastaví se zobrazení záložek dle globálního nastavení v úloze Formulář Systémové nastavení - záložka Záložky. V poloze přepínačeZrušit pro všechny objekty se u všech objektů nastaví zobrazení záložek dle globálního nastavení v úloze Formulář Systémové nastavení - záložka Záložky.

Nájemce (Vlastník, Hospodář)

Voláno z menu: Běžné akce ⇒ Objekty (byty, garáže ap.)

Záložka obsahuje seznam všech evidovaných nájemců (resp. vlastníků či hospodářů) objektu

Obrázek: Objekt - záložka Nájemce (Vlastník, Hospodář)

Obrázek: Detail subjektu

  • Kód - pořadové číslo subjektu v bytě, přiděluje se automaticky a ve spojení s celým klíčem jednoznačně určuje subjekt.
  • Nájemce (resp.Vlasník, Hospodář), Rodné číslo a IČO - údaje z kontaktu přiřazeného tomuto subjektu. Ikona spouští detail kontaktu k editaci údajů. Ikonou se zobrazí nabídka a lze přiřadit či vytvořit a přiřadit subjektu jiný kontakt. Tato volba je poměrně nebezpečná a proto lze ikonu zakázat v úloze Formulář Systémové nastavení - záložka Blokace

    Varování
    Můžete vybrat odkaz na jiný subjekt nebo zadat subjekt nový, ale tím ztratíte jakoukoli vazbu na subjekt původní, takže tuto operaci provádějte skutečně pouze tehdy, máte-li k ní závažný důvod. Rozhodně touto operací nenahrazujte odstěhování tohoto a nastěhování nového subjektu).
  • Nastěhován - datum, od kterého příslušný vztah k objektu trvá (užívání bytu, vlastnický vztah či hospodaření). Od tohoto dne budou tomuto subjektu vyměřovány předpisy, prováděno vyúčtování ap. Je zajištěno, že současně nemohou být ve stejném vztahu k bytu dva subjekty, musí být tedy datum nastěhování větší než je datum odstěhování předchozího subjektu stejného typu.
    Pozor na to, že SSB 2000 generuje předpisy s přesností na dny, tudíž nastěhoval-li se subjekt ke dni 13.1.2000, při generování předpisů - například v úloze Hromadný předpis pohledávek - mu bude za leden předepsána k úhradě poměrná část měsíčního předpisu za 19 dní). Samozřejmě, nastěhujete-li subjekt dodatečně a pro daný objekt již máte předpisy vyměřeny, nebude předpis za uplynulé období generován.
  • Odstěhován - datum, do kterého trval vztah subjektu k bytu. Aktuální subjekt má tento údaj prázdný. Do tohoto dne budou tomuto subjektu vyměřovány předpisy, prováděno vyúčtování ap. Do prázdného pole nelze datum prostě zadat, je třeba použít ikonu , která spouští jednoduchou úlohu „Vytvoření předpisu při odstěhování“. Je-li datum již vyplněn a dodatečně zadáte jinou hodnotu, nemá to vliv na předpisy, které již byly vyměřeny.

    Obrázek: Vytvoření předpisu při odstěhování


    • Doklad o předpisu - je třeba vyplnit
    • Období, kdy začít vyměřovat - lze vyplnit pouze v případě, že v objektu dosud nebyl vyměřen žádný předpis (je prázdné i pole Datum posledního předpisu) a program nemá startovní bod, od kterého by sám začal vyměřovat předpis. Tato situace může nastat prakticky pouze první měsíc po začátku používání programu či pořízení nového objektu.
    • Datum posledního předpisu - informativně oznamuje, od kdy bude vyměřován tento nový předpis.
    • Datum odstěhování - zde je předvyplněno datum, které bude zapsáno jako datum odstěhování subjektu. Do toho dne budou též touto úlohou vyměřeny předpisy. Pokud je datum odstěhování menší než datum posledního předpisu, žádné předpisy se nevyměří.
    • Aktuální počet osob - počet osob evidovaných v objektu doposud. Tato hodnota bude také uložena do jednotek při generování předpisu. Tento údaj se nezobrazuje u subjektu typu Hospodář.
    • Nový počet osob - toto číslo se uloží do objektu jako nový počet osob a uplatní se až u předpisů generovaných po datu odstěhování subjektu. Tento údaj se nezobrazuje u subjektu typu Hospodář.
    • Tlačítko Vyměřit - po vyplnění všech potřebných údajů umožní vyměřit předpis. Po vyměření se změní na Uložit a po stisku uloží případné vygenerované předpisy na saldo subjektu. Po vyměření předpisu se zpřístupní tlačítko Protokol, kterým lze vytisknout protokol o vyměřených částkách.
  • Akt. konto - každý subjekt má nejméně jedno konto a právě jen jedno konto aktivní. V rozbalovací nabídce se zobrazí seznam již definovaných kont. Na konto, které vyberete, budou nabíhat všechny následující předpisy, které tomuto subjektu v budoucnu vyměříte.
  • Nedoplatek/Přeplatek - slouží k rychlé informaci o souhrnném závazku subjektu vůči všem nadřízeným subjektům (jde o souhrn všech nedoplatků a přeplatků ze všech kont subjektu)
  • Hospodářské středisko - odkaz na hospodářské středisko, pod kterým se finanční pohledávky vůči nižším subjektům vykazují. Tento údaj se nezobrazuje u nájemce. Údaj lze vyplnit pomocí ikony , pokud je u příslušného střediska vyplněn údaj Vyhledávací klíč, nebo ikony , která umožňuje vytvořit nové středisko, vybrat ze seznamu středisek či zrušit odkaz na středisko (vymaže údaj Hospodářské středisko).
  • Poznámka - volné textové pole na libovolně dlouhé poznámky. Ikonou je možno zobrazit velké textové okno pro editaci poznámky.
  • Tlačítko Pohyby salda - spouští úlohu Formulář Pohyby v saldu.

Ve spodní části formuláře jsou záložky Složky, Úhrady složek, Konta, Depozita, Var. symboly, Spolubydlící, Spory, Předvolby, Ostatní a Dokumenty , obsahující údaje patřící pod danou skupinu informací.

Složky

Voláno z menu: Detail subjektu

Na záložce Složky vidíte všechny položky předpisu, které se měsíčně předepisují subjektu k úhradě. Současně je zobrazen typ složky (Nájem, Záloha, Fond) a typ pohledávky, tj. vůči komu závazek vzniká. V pravé části je zobrazena výše částky, kterou je subjekt povinen za tuto složku měsíčně hradit. Každá složka předpisu, která nemá nadefinován způsob úhrady (není tedy uvedeno, jak se daná složka předpisu bude platit na kartě Úhrady složek), je zobrazena červeně.

Obrázek: Nájemce, Vlastník, Hospodář - záložka Složky

  • Tlačítko Součet předpisů - zobrazí součet jednotlivých složek předpisu a mezisoučty za závazky vůči subjektům na vyšší úrovni (správci, hospodáři a vlastníkovi)

    Obrázek: Součet jednotlivých složek předpisu a mezisoučty za závazky vůči správci, hospodáři a vlastníkovi

  • Tlačítko Změna SIPO - umožňuje změnit kód SIPO jedné složky. O kódech SIPO více v Nastavení SIPO

    Obrázek: Změna kódu SIPO

  • Tlačítko Platební kalendář - je dostupné pouze pro složky, které mají nastaven způsob výpočtu na platební kalendář a zobrazí platební kalendář pro tuto složku, který umožní tisknout. Editaci platebního kalendáře umožňuje úloha Složky
  • Tlačítka Přidat a Detail - otevřou Formulář Složka [Nový záznam]
Úhrady složek

Voláno z menu: Detail subjektu

Ke každé složce předpisu, kterou subjektu zadáte, je vhodné pořídit do tohoto seznamu způsob úhrady, čili popis, jak bude subjekt danou složku předpisu platit. U subjektu, který nemá vyplněno datum odstěhování, se záznam v úhradách složek pořídí automaticky v okamžiku, kdy subjektu přidáte do seznamu složek předpisu novou položku. V tom případě se pro určení způsobu úhrady použije nastavení, které máte uvedeno u subjektu na kartě Předvolby. Vymažete-li složku předpisu, můžete vymazat i její ekvivalent v úhradách složek. Pozor, toto tvrzení neplatí v případě, že byla složka předpisu hrazena prostřednictvím SIPO !!!

Obecněji: předpis, který měsíčně vyměřujete subjektu, se skládá z jedné až několika položek (například nájemné, záloha na vodu, záloha na odpadky, kabelová televize atd.). Všechny tyto položky subjekt může hradit jednou částkou a jedním způsobem. V praxi se ale stále častěji vyskytují případy, kdy část předpisu subjekt hradí na jeden účet a část předpisu na účet jiný. Nebo část předpisu hradí prostřednictvím SIPO a část předpisu složenkou. K tomu navíc přibývá možnost správce vybírat předpis měsíčních úhrad prostřednictvím SIPO pod různými kódy poplatků (například nájemné pod kódem 13 a ostatní položky předpisu pod jinými odpovídajícími kódy). Protože správce může požadovat i zařazení nájmu pod kód 13, teplo a tuv pod kód 39 a ostatní služby třeba pod kód 40, je tomu program SSB 2000 přizpůsoben a ke každé složce předpisu můžete přiřadit individuální způsob úhrady. V případě SIPO to znamená, že program si nejprve zjistí výši úhrad za jednotlivé složky předpisu, poté je zkumuluje dle kódu poplatku a nahlásí na SIPO. Při určování způsobu úhrady je důležité vybrat odpovídající inkasní skupinu a zadat požadované údaje. V případě SIPO se proto nesmí úhrada složky rušit, i když již danou složku předpisu nechcete předepisovat a zrušili jste ji. V případě, že byste úhradu složky zrušili také, mohla by na kmeni v SIPO zůstat původní zátěž a nedošlo by k jejímu snížení. Toto samozřejmě neplatí v případě, že pro stejné spojové číslo a kód poplatku máte definovány ještě jiné složky nebo na SIPO již žádná zátěž pro toto spojové číslo a kód poplatku není.

Obrázek: Nájemce, Vlastník, Hospodář - záložka Úhrady složek

  • Tlačítko Změna úhrad - slouží ke změně způsobu úhrady složek. Například nechce-li již subjekt platit přes SIPO a bude platit hotově na pokladně, můžete buď projít jednotlivé úhrady složek a změnit je jednu po druhé, a nebo právě tímto tlačítkem vyvoláte formulář, v němž zadáte údaje o novém způsobu úhrad a program sám všechny původní úhrady složek, které odpovídaly vámi vybrané definici (to znamená byly shodné jako ten záznam, na němž jste v okamžiku spuštění Změny úhrad stáli) změní na nové. V případě, že původní úhrady složek byly prostřednictvím SIPO, přesune původní aktivní způsob do dobíhajícího způsobu (viz dále).

    Obrázek: Změna úhrady složek

  • Tlačítko Kmen SIPO - slouží k zobrazení souvisejících záznamů kmene SIPO. Protože program SSB2000 eviduje svůj kmen (v podstatě opis kmene, který je na SIPO) a protože v kmeni nejsou žádné jiné vazby na subjekt než prostřednictvím spojového čísla, kliknete-li na toto tlačítko, jsou zobrazeny všechny záznamy, jejichž spojové číslo odpovídá některému ze spojových čísel, zadaných v jednotlivých úhradách složek. Ve formuláři lze záznamy i modifikovat, ale při řádné práci s programem a při dodržení pravidel komunikace s inkasním střediskem není důvod tuto úlohu používat.

    Obrázek: Zobrazení souvisejících záznamů kmene SIPO


    Po stisku tlačítka Přidat je možno přidávat nové záznamy

    Obrázek: Přidání nového záznamu do kmene SIPO

  • Předvolba Včetně nespárovaných - po jejím zapnutí se v seznamu Úhrady složek zobrazí červeně takové způsoby úhrady, které již nejsou navázány na žádnou konkrétní složku předpisu (např. jste subjektu vyměřovali zálohy na čištění komínu a následně jste tuto službu u subjektu zrušili). Tyto nespárované složky úhrad program postupně automaticky ruší, v případě, že jste si jisti, že danou složku úhrady již nepotřebujete ani pro načtení plateb z inkasa, můžete ji zrušit sami. Nezapomeňte, že např. spojové číslo uvedené u tohoto způsobu úhrady, může být jediné spojové číslo, jehož prostřednictvím se sváže - identifikuje - platba z inkasního střediska s vámi evidovaným plátcem.
  • Tlačítko Přidat a Detail - vyvolá formulář s podrobnými informacemi o způsobu inkasování úhrad za odpovídající složku předpisu

Obrázek: Formulář s podrobnými informacemi o způsobu úhrady složky

  • Nabídka Aktivní způsob - umožňuje vybrat způsob úhrady složky nabídkou z několika možných
  • Nabídka Název inkasní skupiny - zobrazuje seznam možných inkasních skupin s odpovídajícím způsobem inkasování
  • Údaj Spojové číslo/účet - slouží k zadání inkasního spojového čísla nebo specifického symbolu pro sporožiro nebo k uvedení čísla běžného účtu
  • Tlačítko Přesunout - umožňuje zkopírovat údaje z aktivního způsobu platby do dobíhajícího způsobu.
  • Dobíhající způsob platby je využíván zejména v případě inkasa. Uveďme si praktický příklad: subjekt hradí svůj měsíční předpis prostřednictvím SIPO. Rozhodne se, že mu tento způsob úhrady nevyhovuje a že nadále bude hradit hotově na pokladně správce. Pokud byste pouze změnili aktivní způsob platby na Hotově, byly by ztraceny informace o tom, že tento subjekt je na inkasu. Proto v tomto případě přesunete údaje z aktivního způsobu platby do dobíhajícího a teprve poté nastavíte aktivní způsob platby na Hotově. Program v případě hlášení pro SIPO všechny subjekty, které mají uvedeno SIPO v dobíhajícím způsobu, z inkasa odhlásí (samozřejmě mají-li ještě zátěž).
  • Dále uvedené volby způsobí, že na inkasní skupinu bude hlášena částka upravená dle vámi zadaných pravidel (tento režim se používá například tehdy, jestliže plátce je ochoten splácet svůj dluh prostřednictvím inkasa). Nastavení nemá žádný vliv na výši měsíčního předpisu, která je subjektu předepsána k úhradě.
    • hlásit běžnou částku - hlásí na inkasní skupinu běžnou výši měsíčního předpisu za tuto složku předpisu
    • hlásit stálou částku - hlásí na inkasní skupinu částku v pevné výši bez ohledu na částku, která vychází jako měsíční předpis za tuto složku
    • hlásit částku vyšší o - zvyšuje měsíční předpis za tuto složku o zadanou částku
  • na běžný předpis přejít dne - uveďte datum, po němž přejde hlášení na hlášení běžné částky

V případě, že způsob úhrady je upraven prostřednictvím alternativního nastavení na částku jinou, než jaká vychází z příslušné složky předpisu, je tento způsob úhrady, stane-li se nepárovým (tzn. byla zrušena příslušná složka předpisu) v seznamu způsobů úhrady zobrazen modře.

Konta

Voláno z menu: Detail subjektu

Zobrazuje všechna konta subjektu. Co je konto a k čemu slouží? Prostřednictvím kont lze saldo subjektu (tedy přehled předpisů a plateb) rozdělit na několik dílčích sald, pro každé z těchto dílčích sald lze nastavit pravidla pro penalizaci, upomínání, pokrývání platbami atd.

Nezapomeňte, že saldo každého subjektu se může dělit nejen na jednotlivá konta (pokud si jich pro příslušný subjekt nadefinujete několik), ale také dle jednotlivých vztahů. Například nájemce normálně platí vlastníkovi, ale může být povinen platit také hospodáři apod. Kromě toho dochází i ke změnám v čase - například za leden je nájemce povinen uhradit vlastníkovi Novákovi, ten však 1. února prodal byt Novotnému, takže za únor již hradí nájemce (pořád ten samý) vlastníkovi Novotnému. Z těchto důvodů se můžete setkat se situací, kdy program, přestože subjekt má pouze jedno konto (BĚŽNÉ), nabídne v úloze Pohyby kont nebo Stavy kont několik položek.

Ve většině případů se předpisy zapisují na Běžné konto. V případě, kdy podáte návrh na Platební rozkaz a nechcete na aktuální konto pořizovat další zápisy, vytvořte nové konto a nastavte ho u subjektu jako aktivní. Všechny následující předpisy budou předepisovány na toto nové konto. Je možný a pravděpodobně i vhodnější opačný postup: vytvořte konto DLUHX a na toto konto převeďte všechny předpisy, které již byly zažalovány v rámci tohoto soudního sporu. Zkrácená jména kont se nemohou shodovat, v jejich názvu však můžete uvést libovolný text.

Specifickým případem využití kont je evidence kaucí. Sjedná-li se kauce mezi vlastníkem objektu a nájemcem objektu, nejprve se zachytí předpis kauce. K tomu doporučujeme vytvořit samostatnou složku předpisu - např. Předpis kauce a nové konto - např. KAUCE, kde zaškrtneme volbu Kauční konto. Po předepsání kauce na konto KAUCE provedeme i zachycení platby a její přiřazení k předpisu provedenému na kontě KAUCE.

Obrázek: Nájemce, Vlastník, Hospodář - záložka Konta

  • Tlačítko Přidat a Detail vyvolá formulář s podrobnými informacemi o kontu.

    Obrázek: Formulář Definice konta


    • Konto - pětiznakové označení konta, jednoznačně určuje konto v rámci subjektu. Po uložení již nejde změnit.
    • Popis - slovní popis konta, popisující účel konta, nepovinné
    • Metoda - určuje způsob výpočtu sankce
    • Sazba - u způsobu výpočtu sankce „Poplatek z prodlení“ se zadává denní sazba v jednotkách promile, u způsobu výpočtu sankce „Úrok z prodlení (Obchod.z.) se zadává roční sazba v jednotkách procent.
    • Penále počítat od-do - slouží k omezení doby, po kterou bude prováděna penalizace (penalizován je dlužný zůstatek mezi těmito daty). Nejsou-li datumy uvedeny, bude konto penalizováno dle nastavených pravidel bez omezení.
    • Kód - pole pro 10-timístný údaj, připraveno pro možnost třídění kont a jejich zůstatků dle kódu
    • Poznámka - pro poznámky ke kontu
    • Předvolba Uzavřena dohoda o splátkách dluhu číslo - označuje konto, že je na ně uzavřena dohoda o splátkách a v některých případech se budou takto označená konta zohledňovat. Pokud je předvolba označena, je možno zadat do textového pole číslo dohody a případně ikonou zobrazit splátkový kalendář.
    • Předvolba Kauční konto - označuje konto jako kauční.
    • Předvolba Neupomínat dluh na tomto kontě - umožňuje zadat, že při vystavování upomínek nebude dluh na tomto kontě upomenut (například při úmrtí subjektu)
    • Předvolba Nečerpat z depozit - zakazuje úloze Převod z depozit odčerpávat prostředky z depozit k úhradě předpisů soustředěných na tomto kontě
    • Předvolba Nepokrývat konto automaticky - zakazuje úloze Automatické přiřazení plateb přiřazovat platby k předpisům soustředěným na tomto kontě
    • Předvolba Nepokrývat novější předpisy - Předpisy na takto označených kontech nebudou při automatickém přiřazování plateb pokrývány staršímy platbami.

Příklad: Konta - použití předvolby

Subjekt má definována konta BĚŽNÉ a DLUH1. Konto BĚŽNÉ má nastaveno „Nepokrývat novější předpisy“, konto DLUH1 má nastaveno „Nepokrývat konto automaticky“. Na běžném kontě jsou dva nepokryté běžné měsíční předpisy ve výši 2000,- Kč za období předpisu 2002/03 a 2002/04. Dále existuje nepřiřazená platba ve výši 2600,- Kč s datem 18.3.2002. Po automatickém přiřazení plateb je přiřazena platba ve výši 2000,- Kč k předpisu z 2002/03 a zůstává 600,- Kč nepřiřazeno. V této chvíli je možno ručně přiřadit březnový přeplatek ve výši 600,- Kč na konto DLUH1. Pokud nebude nepřiřazená část platby ručně přiřazena, provede se přiřazení v úloze „Vázání nevyčerpaných plateb“

  • Předvolba Nepokrývat penále - při automatickém přiřazování plateb na takto označených kontech nejsou platby přiřazovány na předpisy penále (složky předpisu 8, 9, 10 a 11)
  • Předvolba Nezařazovat do vyúčtování - zůstatek tohoto konta nebude započítáván při vyčíslování přeplatku/nedoplatku z vyúčtování
  • Předvolba Vázat nepřiřazené platby - na toto konto budou např. úlohou Vázání nevyčerpaných plateb vázány nevyčerpané platby. Takto může být označeno jen jedno konto subjektu. Více o přiřazování a vázání plateb v Význam přiřazení
  • Předvolba Vždy vázat nepřiřazené platby - na toto konto budou vázány již v okamžiku pořízení platby. Tento mechanismus je nestandardní a zajišťuje, že v systému neexistují nepřiřazené platby a sestavy pracující s nepřiřazenými i přiřazenými platbami vracejí v každém okamžiku stejná čísla. Na druhé straně se zvyšuje režie systému a v některých případech i nutnost ručních oprav přiřazení. Více o přiřazování a vázání plateb v Význam přiřazení
  • Tlačítko Pohyby konta spouští Formulář Pohyby kont
  • Tlačítko Stavy kont spouští Formulář Stavy kont

Jak se na konto dostanou předpisy a platby? Předpisy se na konto připisují v okamžiku, kdy je vyměřujete (generuje-li je program, předpisy se zapíší na aktivní konto - viz záložka Nájemce, zadáváte-li je ručně, určujete i konto, na něž má být předpis zanesen). Můžete provést i dodatečný převod předpisu na jiné konto - viz úloha Pohyby salda v kapitole Objekty. Platby se na konkrétní konto dostávají nepřímo. Dokud není platba (nebo její část) přiřazena předpisu, nepřísluší žádnému kontu. Pouze přiřazené platby jsou svázány s konkrétním kontem - samozřejmě s tím, na němž byly zaznamenány předpisy, hrazené těmito platbami.

Depozita

Voláno z menu: Detail subjektu

zobrazuje seznam všech finančních prostředků, které subjekt složil jako předplatné na některé či všechny složky předpisu, které mu budou v budoucnosti vyměřeny. Tato evidence umožňuje zadat, jaké složky předpisu mají být z této úložky hrazeny.

Obrázek: Nájemce (Vlastník Hospodář) - záložka Depozita

  • Tlačítko Čerpání - vyvolá formulář pro práci s čerpání z depozitního účtu.

    Obrázek: Formulář čerpání depozitního účtu


    • Depozitní účet, Počáteční stav a zůstatek - jsou informativní údaje o aktuálním depozitním účtu. Rozdíl mezi počátečním stavem a zůstatkem je zdokumentován v tabulce pod těmito údaji.
    • Tlačítko Detail - zobrazí formulář s detailními údaji jednoho řádku tabulky, Formulář Platba.
    • Tlačítko Čerpat - spustí průvodce novou platbou rozšířený o informativní údaje o depozitu. Nová platba se zobrazí na dalším řádku tabulky.
  • Tlačítko Přidat a Detail vyvolá formulář s podrobnými informacemi o depozitním účtu.

    Obrázek: Formulář s údaji o depozitním účtu


    • Popis - textový popis depozita
    • Částka - výše složeného depozita
    • Složeno dne - datum, kdy bylo depozitum založeno
    • Období - období, v kterém bylo depozitum založeno
    • Doklad - vztahující se k založení depozita
    • Doklad2 - nepovinný další doklad
    • Složky, které lze hradit - seznam složek, které budou z depozita hrazeny
    • Předvolba Všechny - je-li vyplněna, budou z depozita hrazeny všechny složky, seznam Složky, které lze hradit je prázdný a tlačítka Přidat složku a Zrušit složku jsou nepřístupná.
    • Tlačítko Přidat složku - rozbalí nabídku aktuálně dostupných složek a vybranou složku přidá do seznamu Složky, které lze hradit.
    • Tlačítko Zrušit složku - vymaže ze seznamu právě vybranou složku.

Příklady možného použití depozit:

Nájemce bytu odjíždí na delší dobu do ciziny. Protože se nechce dostat do dluhu, přinese správci před odjezdem zálohu 50000,- Kč. Pokud tuto platbu pořídíte jako běžnou platbu, hrozí, že při vyplácení přeplatků i tomuto nájemci, přestože on o to nestojí, vyplatíte přeplatek. Je-li však částka zaznamenána jako depozitum, při každém měsíčním čerpání z ní převedete do plateb pouze tolik, kolik je třeba na uhrazení nesplacených předpisů.

Obec vyhlásí, že byt pronajme tomu, kdo složí předem nejvyšší částku jako předplacení nájemného, zálohy budou nájemci platit průběžně. Vyhraje pan Novák, který složí 100.000,- Kč. Pořídíte tuto úhradu jako depozitum, u něhož určíte, že bude používáno pouze na úhradu nájemného. Ostatní složky předpisu chcete inkasovat například přes SIPO. Nastavíte proto na záložce Úhrady složek u všech složek vyjma nájemného inkasní způsob SIPO, složku nájemné ponecháte na „hotově“.

Při měsíčním zpracování spustíte úlohu Měsíční akce - Převod z depozit, úloha odčerpá z jednotlivých depozit tolik prostředků, kolik je třeba na uhrazení příslušných předpisů náležejících subjektu. Dokud nejsou prostředky převedeny k úhradám jednotlivých složek předpisu, nejsou subjektu započítávány do pohybů salda (neovlivňují jeho zůstatek). Nezaměňujte tuto úlohu s evidencí složených kaucí (viz konta !!!).

Var. symboly

Voláno z menu: Detail subjektu

zobrazuje seznam všech symbolů, které máte u subjektu pořízeny. Máte možnost zapsat jakékoliv až desetimístné číslo, podle kterého budete identifikovat platby při jejich pořizování (tzn. že při pořizování plateb namísto pracného vyhledávání plátce napíšete variabilní symbol a počítač dohledá subjekt). Každý subjekt může mít libovolný počet variabilních symbolů, na evidenční (výpočtový) list se vypisuje ten variabilní symbol, který je v seznamu uveden jako první. Program zajišťuje, aby nebyl totožný variabilní symbol užit víckrát než jednou. Variabilní symboly lze využít i při načítání plateb prostřednictvím ABO rozhraní.

Obrázek: Nájemce, Vlastník, Hospodář - záložka Var. symboly

  • Tlačítko Přidat a Detail - vyvolá formulář pro editaci variabilního symbolu.

    Obrázek: Formulář pro editaci variabilního symbolu


    • Variabilní symbol - maximálně desetimístný údaj, v rámci všech existujících variabilních symbolů musí být jedinečný. Hodnotu lze zadat z klávesnice nebo použitím ikony , která vygeneruje jedinečný variabilní symbol podle vnitřních pravidel SSB2000 (čtyři místa z klíče CP, tři místa z klíče CB a pořadové číslo variabilního symbolu u nájemce od 001, u vlastníků od 401 a u hospodářů od 701). Ručně zadaný variabilní symbol lze ponechat kratší či doplnit na deset míst zleva nulami pomocí ikony .
    • Konto - rozbalovací nabídka dostupných kont subjektu. Variabilní symbol lze přiřadit určitému kontu a došlé platby pod tímto variabilním symolem budou při přiřazení plateb přiřazeny na toto konto. Pokud nevyberete žádné konto, došlé platby pod tímto variabilním symbolem budou při přiřazení plateb přiřazeny na konta tak, jak bude třeba pokrýt předpisy.
    • Popis - textový popis variabilního symbolu

Standardně se variabilní symboly definují bez uvedení konkrétního konta. V takovém případě se platba, která bude pořízena s takovýmto variabilním symbolem, může přiřadit k předpisům z libovolných kont. Lze však určit, že platby došlé s určitým variabilním symbolem budou přiřazeny pouze na konkrétní konto. V takovém případě konto při definici variabilního symbolu uveďte.

Příklad: byl-li s nájemcem veden soudní spor, na jehož základě došlo k provádění exekuce například formou srážky ze mzdy, založte si variabilní symbol a zadejte u něj konto, na němž máte soudní spor (tzn. dlužné předpisy) zaznamenán. Tento variabilní symbol oznamte mzdové účtárně povinného a všechny platby, které vám účtárna s tímto symbolem poukáže, budou přiřazeny k předpisům na kontě tohoto soudního sporu.

Spolubydlící

Voláno z menu: Detail subjektu

Na záložce Spolubydlící osoby jsou jmenovitě zaznamenány osoby bydlící s nájemcem, resp. vlastníkem.

Tato záložka se nezobrazuje u subjektů typu Hospodář.

Evidované spolubydlící osoby nemají vliv na jednotku Počet osob, která se používá pro rozúčtování nákladů na služby.

Obrázek: Nájemce, Vlastník - záložka Spolubydlící

  • Předvolba Včetně odhlášených - standardně jsou zobrazeny jen záznamy, které nemají vyplněno datum odhlášení. Po označení této předvolby se zobrazí i záznamy, které mají vyplněno datum odhlášení.
  • Tlačítko Přidat a Detail - vyvolá formulář pro editaci spolubydlící osoby.

    Obrázek: Formulář pro editaci spolubydlící osoby


    • Příjmení, jméno, rodné číslo, IČO a datum narození - textové osobní údaje o spolubydlící osobě
    • Vztah - rozbalovací nabídka již použitých hodnot
    • Přihlášen - datum, od kdy je spolubydlící evidována, přihlášena
    • Odhlášen - datum, od kdy je spolubydlící odhlášena
Spory

Voláno z menu: Detail subjektu

slouží k evidenci upomínek a soudních sporů. Při pořizování nového záznamu určíte, zda jde o záznam upomínky nebo soudního sporu.

Obrázek: Nájemce, Vlastník, Hospodář - záložka Spory

  • Tlačítko Přidat zobrazí nabídku se dvěma položkami. lze zvolit Upomínku nebo Spor
    • Obrázek: Formulář pro editaci záznamu o upomínce


      • Druh upomínky - údaj lze vyplnit z klávesnice nebo vybrat z rozbalovací nabídky již jinde použitý druh upomínky
      • Jednací číslo - interní a Jednací číslo - externí - jednací čísla, nepovinný textový údaj
      • Popis - textový popis případu
      • Dluh, Penále, Poštovné a Jiné náklady - finanční částky uvedené na upomínce, případně spojené s upomínkou
      • Ze dne, Doručeno a Vyřízeno dne - datumy dokumentující, jak byla upomínka vyřizována
      • Období od a Období do - rozmezí období, za které byla upomínka vystavena
    • Obrázek: Formulář pro editaci záznamu o soudním sporu


      • Druh sporu - údaj lze vyplnit z klávesnice nebo vybrat z rozbalovací nabídky již jinde použitý druh sporu
      • Jednací číslo - interní a Jednací číslo - externí - jednací čísla, nepovinný textový údaj
      • Popis - textový popis případu
      • Příslušný soud - textově název soudu, u něhož byla žaloba podána
      • Podáno dne -datum podání žaloby u příslušného soudu
      • Dluh, Penále, Kolky a Jiné náklady - finanční částky související se soudním sporem
      • Vyřízeno - datum, kdy byl soudní spor ukončen
      • Vysouzeno - částka, ke které byla žalovaná strana odsouzena uhradit
      • Na kontě - zde lze uvést konto, na něž byly částky, které jsou předmětem soudního sporu, převedeny. Na toto konto lze později směrovat úhrady odsouzeného dluhu pomocí variabilního symbolu.
      • Předepsáno k úhradě - lze označit, že soudní spor je dokončen úspěšně
  • Tlačítko Detail - vyvolá formulář pro editaci záznamu pro Upomínku nebo Spor dle druhu záznamu.
Předvolby

Voláno z menu: Detail subjektu

Na záložce Předvolby je možno nastavit způsob úhrady složek vůči ostatním subjektům souhrnně pro všechny složky předpisu. Při přidávání jednotlivých složek předpisu nájemci se automaticky dle definice uvedené v příslušné předvolbě přiřadí způsob úhrady (tzn. vytvoří se ve složkách úhrad záznam určující způsob placení).

Obrázek: Nájemce, Vlastník, Hospodář - záložka Předvolby

Předvolby se uplatní pouze v případech, kdy přidáváte novou složku předpisu do objektu, ať již jednu v konkrétním objektu nebo hromadně. Pokud však nejsou nastaveny, při přidání složky subjektu, který platí inkasem, zůstane u přidané složky nastaven implicitní způsob úhrady hotově a na inkaso nebude nahlášena změna úhrady.

Ostatní

Voláno z menu: Detail subjektu

Slouží k uložení údajů o nájemní smlouvě, výpovědi a také obsahuje několik doplňujících údajů, jejichž využití závisí na uživateli programu - zpravidla slouží jako převodové můstky do jiných agend.

Obrázek: Nájemce, Vlastník, Hospodář - záložka Ostatní

  • Číslo, Typ, Platná od, do, Výpovědní lhůta a Výpověď podána jsou údaje související s nájemní smlouvou.
  • Smluvní strana pokud obsahuje jakýkoliv text, je tento text tištěn jako smluvní strana na výstupech typu nájemní smlouva, dodatek nájemní smlouvy ap.
  • Datum a Částka jsou údaje, sloužící k usnadnění plnění povinnosti správce oznámit každou změnu výše úhrady nájemci. Údaje používá Tisková úloha Seznam neoznámených změn předpisu. Údaje lze doplnit z klávesnice, případně automaticky v úloze Výpočtové listy.
  • Ikona spustí nainstalovaného poštovního klienta pro napsání nové e-mailové zprávy. Ikona je dostupná, je-li u zobrazeného subjektu vyplněná e_mailová adresa v Formulář Kontakt, záložka Spojení.
  • Údaj 1, Údaj 2, Údaj 3 a Údaj 4 jsou volné údaje bez předem stanoveneho určení a lze je použít pro evidenci libovolných informací.
Dokumenty

Voláno z menu: Detail subjektu

Slouží k uložení libovolných dokumentů (např. protokolů z vyúčtování, výpočtových listů a obrázků) souvisejicích s Nájemcem, vlatníkem či hospodářem.

Obrázek: Nájemce, Vlastník, Hospodář - záložka Dokumenty

  • Popis - textový popis souboru
  • Datum vytvoření - pokud jej lze identifikovat, program jej vyplní sám
  • Klíč je vyplněn automaticky dle subjektu.
  • Soubor ukazuje cestu k souboru
  • Stejně jako u záložky ostatní máte možnost pomocí ikony odeslat libovolný dokument…
  • Náhledy obrázků vám zobrazí náhledy obrázků, pokud byly do dokumentů nějaké nahrány.

Pasport

Voláno z menu: Běžné akce ⇒ Objekty (byty, garáže ap.)

Obsahuje technické informace o objektu.

Obrázek: Objekt - záložka Pasport

  • tabulka měřidel - obsahuje seznam měřidel v objektu evidovaných. Tato měřidla lze odečítat a spotřeby použít pro vyúčtování služeb pomocí úlohy Převod spotřeby z odečtů do jednotek
  • Tlačítka Detail a Přidat zobrazí formulář pro editaci měřidla. V tomto případě nelze na formuláři měnit klíč umístění měřidla.
  • Předvolba Koupelna - určuje, zda má objekt k dispozici koupelnu
  • Předvolba Záchod - určuje, zda má objekt k dispozici záchod. Jejich nastavení je určující pro stanovení slev při výpočtu maximálního nájemného.
  • Předvolby mimo byt - určují, zda koupelna, resp. záchod, jsou v bytě, či mimo byt. Jejich nastavení je určující pro stanovení slev při výpočtu maximálního nájemného.
  • Předvolby společná(ý) - určují, zda koupelna, resp. záchod, jsou společné. Jejich nastavení je určující pro stanovení slev při výpočtu maximálního nájemného.
  • Předvolba Nový byt - Předvolba určuje, zda má program SSB2000 počítat maximální nájemné podle §6 zák. 176 a použít následující údaj „Pořizovací cena“
  • Pořizovací cena - údaj použitý pro výpočet věcně usměrňovaného nájemného dle zák. 176
  • Předvolba Objekt má ústřední vytápění - nastavení je určující pro stanovení slev při výpočtu maximálního nájemného
  • Předvolba Objekt užívá výtah - nastavení je určující pro stanovení slev při výpočtu maximálního nájemného
  • Podlaží - určuje, v kterém podlaží celku je objekt situován. První nadzemní podlaží (přízemí) je označeno 1. První podzemní podlaží je -1. Nula není povolená hodnota. Nastavení je určující pro stanovení slev při výpočtu maximálního nájemného.
  • Údaje Vlastnický podíl ve zlomku - používají se pro tisk některých výstupnních sestav
  • Typ topení - přepínač, technicky specifikující druh vytápění objektu. Používá se při tisku některých výstupních sestav.
  • Předpis do - ukazuje, do kdy je v objektu vyměřen poslední předpis
  • Předvolba Nevyměřovat předpis - pokud je přepínač zaškrtnutý, pro tento byt se nevyměří žádný předpis.
    Tip
    Předvolbu Nevyměřovat předpis (Objekty-pasport) použijte v případě, že objekt odchází z vaší správy. Ukončuje vyměřování předpisu, objekt zůstává v evidenci.
  • Tlačítko Dokumenty - zobrazuje Formulář Přehled dokumentů

Jednotky

Voláno z menu: Běžné akce ⇒ Objekty (byty, garáže ap.)

Obsahuje údaje o jednotkách zaznamenávaných k objektu.

Na kartě Jednotky jsou údaje o aktuálním počtu jednotek, které jsou v objektu evidovány. Je zde možno také počet jednotek měnit. Při každém měsíčním předpisu (i při předpisech vzniklých při odstěhování jednoho ze subjektů) si program zapisuje aktuální hodnoty jako podklad pro následné rozúčtování nákladů na služby či čerpání fondu oprav. Současně mohou jednotky sloužit ke kalkulaci výše měsíčního předpisu u jednotlivých složek předpisu - například nastavení zálohy na osvětlení společných prostor dle počtu osob, výše zálohy na čištění komínu dle počtu využívaných komínových vyústění atd.

Je třeba mít na paměti, že změna jednotek může ovlivnit výši měsíčního předpisu (toto tvrzení platí tehdy, je-li některá ze složek předpisu počítána jako sazba za jednotku x počet jednotek).

Tip

Je-li třeba, aby změna počtu jednotek ovlivnila již následující předpis, který bude generován, proveďte změnu ihned. Chcete-li však, aby změna platila teprve od určitého data v budoucnosti (ještě nejsou vygenerovány všechny předpisy před platností prováděné změny), proveďte nejprve vyměření předpisu pro objekt tlačítkem Vyměřit předpis pro objekt (Objekty-záložka Jednotky).

Příklad: Změna počtu osob

Nájemce přišel nahlásit změnu v počtu osob. Ke změně došlo ke dni 18.3. Předpis je v objektu vyměřen do 28.2. (tuto informaci snadno zjistíte na záložce Pasport v údaji Do kdy je předpis). Chcete-li, aby za březen byl předpis vyměřen již v nové výši a zaznamenán nový počet osob, změňte počet osob, změnu uložte a nájemci vydejte nový výpočtový list, kde bude vypočtena nová výše měsíční úhrady (je-li některá ze složek předpisu závislá na počtu osob). Chcete-li však, aby nový počet osob a tedy i nová výše předpisu platila teprve od 1.4., spusťte úlohu Vyměřit předpis pro objekt, ve které proveďte vyměření předpisu za březen. Tím zajistíte, že předpis za březen bude ještě v původní výši a také zaznamenaný počet osob pro vyúčtování bude pro březen nezměněn. Teprve poté proveďte změnu v počtu osob, uložte ji a vydejte nájemci nový výpočtový list.

Samozřejmě můžete předpis za původní počet osob vyměřit i ke dni 18.3 a poté provést změnu osob. Tím zajistíte, že program zaznamená, že od 1.3 do 18.3. v objektu byl původní počet osob a od 19.3 nový počet osob (a za toto období i vyměří již vyšší předpis), ale v praxi se toto rozlišování změny počtu osob v průběhu měsíce příliš nepoužívá.

Tip

Platí-li subjekt prostřednictvím inkasa, může dojít k tomu, že skutečně vyměřený předpis je jiný, než jakou částku jste nahlásili na inkasní středisko. V takovém případě je třeba si uvědomit, k jakému rozdílu ve výši předpisu došlo a kdy se změna promítne do výše zátěže na inkasním středisku a případný nedoplatek od subjektu vyinkasovat například v hotovosti, aby plátce nebyl zbytečně penalizován. Dojde-li k opačné situaci - tzn. že plátce má na inkase nahlášenou vyšší částku, než jakou je skutečně povinen uhradit - pak, jakmile tuto vyšší částku uhradí, můžete mu vzniklý přeplatek na saldu vyplatit a nebo bude vyrovnán například při ročním vyúčtování.

Obrázek: Objekt - záložka Jednotky

  • nedefinováno - několik volných údajů, které lze definovat a použít volně dle konkrétní potřeby. Názvy údajů lze definovat v úloze Ukládané jednotky
  • Poměrové jednotky pro teplo - systémový údaj, počet přepočtených jednotek na objekt, vyjadřujících množství spotřebovaného tepla v poměru k ostatním objektům. Obvykle zůstává nulový, hodnota se zadává do posledního odbydleného měsíce v zúčtovacím období.
  • Plocha bytu společníka - systémový údaj, program s údajem automaticky nepracuje
  • Průduchy do komína - systémový údaj, počet průduchů do komína v objektu
  • Naměřená spotřeba m3 SV - systémový údaj, množství spotřebované studené vody v m3 v objektu, vyjadřujících množství spotřebované studené vody v poměru k ostatním objektům. Obvykle zůstává nulový, hodnota se zadává do posledního odbydleného měsíce v zúčtovacím období.
  • Naměřená spotřeba m3 TUV - systémový údaj, množství spotřebované teplé vody v m3 v objektu, vyjadřujících množství spotřebované teplé vody v poměru k ostatním objektům. Obvykle zůstává nulový, hodnota se zadává do posledního odbydleného měsíce v zúčtovacím období.
  • Dopočtená spotřeba m3 SV - systémový údaj, dopočtené spotřebované studené vody v m3 v objektu, vyjadřujících množství spotřebované studené vody v poměru k ostatním objektům. Používá se v případech, když se nepodaří určit spotřebu měřením (porucha měřiče, neumožněný odečet ap.).
  • Dopočtená spotřeba m3 TUV - systémový údaj, dopočtené spotřebované teplé vody v m3 v objektu, vyjadřujících množství spotřebované teplé vody v poměru k ostatním objektům. Používá se v případech, když se nepodaří určit spotřebu měřením (porucha měřiče, neumožněný odečet ap.).
  • Roční směrné čs. spotřeby vody - systémový údaj, uvádí se roční směrné číslo spotřeby vody, používá se v úloze Výpočet spotřeby vody dle směrného čísla
  • Vlastnický podíl - systémový údaj, uvádí se vlastnický podíl vlastníka bytu ve tvaru desetinného čísla. Používá se k rozpočítávání fondů oprav ap.

  • Tlačítko Vyměřit předpis pro objekt - spouští Formulář Vyměření předpisu pro objekt. Formulář umožňuje vyměřit pro objekt předpisy za určitý časový úsek.

    Obrázek: Formulář Vyměření předpisu pro objekt

    • Doklad o předpisu - textově doklad, pod kterým bude předpis vykazován
    • Období, kdy začít vyměřovat - v naprosté většině případů je údaj nepřístupný. Zpřístupňuje se pouze tehdy, když v objektu nebyl dosud ani jeden předpis vyměřen a program sám nemůže určit, od jakého období má začít vyměřovat (normálně předpisy navazují jeden na druhý a program dokáže určit sám, kdy začít vyměřovat).
    • Datum posledního předpisu - údaj je nepřístupný a zobrazuje datum, do kdy byly doposud předpisy v objektu vyměřeny. Od tohoto data bude vyměřen právě vyměřovaný předpis. Pokud doposud nebyl vyměřen ani jeden předpis, je údaj prázdný. V tom případě je nový předpis vyměřen od údaje uvedeného v „Období, kdy začít vyměřovat“.
    • Do kdy vyměřit předpis - do tohoto data bude vyměřen právě vyměřovaný předpis.

Příklad: Vyměření předpisu v objektu při změně počtu osob od příštího měsíce

V objektu je třeba změnit počet osob ze 3 na 4 s platností od února, je leden a není ještě vyměřen předpis za leden. Pokud pouze změníme počet osob, při hromadném vyměření předpisu za leden se uloží pro objekt v lednu 4 osoby (to je špatně, 4 osoby mají být až od února). Správný postup je na Formulář Objekt, záložka Objekt - záložka Jednotky, pomocí tlačítka Vyměřit předpis pro objekt vyměřit v objektu předpis za leden s původním počtem osob 3 (při hromadném vyměření předpisu bude tento objekt vynechán). Poté je třeba v údaji Počet osob změnit hodnotu ze 3 na 4. Protože předpis za leden byl vyměřen s původním počtem osob 3, nejbližší vyměřovaný předpis bude za únor a ten se automaticky vyměří již se 4 osobami.

  • Tlačítko Historie uložených jednotek - zobrazí nabídku, z které je možno vybrat jednu konkrétní jednotku nebo všechny jednotky.

    Obrázek: Nabídka jednotek

    Při výběru všech jednotek se spouští Formulář Přehled jednotek pro objekt, při výběru jedné konkrétní jednotky se spouští Formulář Pohyby kont.

    Obrázek: Formulář Historie jednotky

    • Tabulka - obsahuje údaje období, platí do a počet jedntek pro dvanáct měsíců. Počet jednotek lze z klávesnice měnit.
    • Období od - do - určuje, která období jsou v tabulce zobrazena
  • Tlačítko Historie odečtů - spouští Formulář Historie odečtů měřidel pro objekt. Formulář zobrazuje odečty měřidel objektu.

    Obrázek: Formulář Historie odečtů měřidel pro objekt

Slevy

Voláno z menu: Běžné akce ⇒ Objekty (byty, garáže ap.)

Na záložce Slevy jsou předdefinovány slevy vycházející z vyhl. 176/93 Sb. ve znění platných předpisů a podle § 698 Občanského zákoníku. Pokud nájemci objektu chcete poskytnout slevu, označíte příslušnou slevu a z předpisu bude tato sleva odečtena. Procenta u jednotlivých slev jsou maximální procenta vycházející z vyhlášky č.176/93 Sb. ve znění platných předpisů. Poslední sleva je sleva za sníženou kvalitu, je možno ji poskytnout v jakékoliv výši a záleží na technickém stavu objektu, příp. na dohodě s nájemcem. U této slevy je vhodné zapsat i důvod poskytnuté slevy.

Z uvedeného je zřejmé, že poskytnuté slevy se vztahují pouze k předpisům maximálního či věcně usměrňovaného nájemného, nemají vliv na výpočet smluvního nájemného či jiných složek měsíčního předpisu.

Některé slevy jsou poskytnuty automaticky v závislosti na zadaných údajích (například sleva dle § 8d je poskytnuta, pokud je na záložce Pasport určeno, že je koupelna a záchod mimo byt). Slevy, před nimiž je na záložce zaškrtávací box, jsou poskytnuty, pokud jsou zaškrtnuty.

Obrázek: Objekt - záložka Slevy

Složky

Voláno z menu: Běžné akce ⇒ Objekty (byty, garáže ap.)

Na záložce Složky jsou zobrazeny všechny položky předpisu, které se měsíčně předepisují v objektu k úhradě jednotlivým subjektům. Současně je zobrazen typ složky (Nájem, Záloha, Fond) a typ pohledávky, tj. komu a vůči komu závazek vznikl. V pravé části je zobrazena výše částky, kterou je příslušný subjekt povinen za tuto složku měsíčně hradit. Pokud je výše úhrady za složku stanovena prostřednictvím platebního kalendáře (sloupec PK zaškrtnut), může být v některých případech zobrazena nulová částka.

Obrázek: Objekt - záložka Složky

  • Tlačítka Detail a Přidat - zobrazí formulář pro editaci složky. Tlačítko Přidat zobrazí vždy složku označenou kódem 001 - Maximální nájemné.
    Složka 001 - Maximální nájemné je jedna ze systémových předdefinovaných složek předpisu a proto je na místě „Položky pro výpočet předpisu“ text Způsob výpočtu této složky předpisu je pevně definován!. U nesystémových složek se na místě „Položky pro výpočet předpisu“ údaje mění dle nastavení přepínače Způsob výpočtu.

    Obrázek: Formulář Složka [Nový záznam]


    • Název složky - nelze měnit v režimu „Detail“. V režimu „Přidat“ je třeba pomocí rozbalovací nabídky vybrat složku předpisu, kterou chceme přidat do seznamu složek předepisovaných v bytě. Seznam je definován v úloze Složky předpisu. Na základě typu vybrané složky (Nájem, Záloha, Fond, Poplatek) se zobrazí následující položka Typ (N, Z, F, P).
    • Text - nelze měnit v režimu „Detail“. Doplňující text zobrazovaný u složky např. na výpočtovém listu.
    • Typ pohledávky - nelze měnit v režimu „Detail“. Důležitý údaj, vztah věřitel – dlužník, kdo komu má platit. Seznam složek může obsahovat složky s různými typy pohledávek, nájemce může např. platit vlastníkovi nájem a zálohy, vlastník hospodáři fond a zálohy a hospodář správci poplatek za správu bytu.
    • Kód SIPO - nelze měnit v režimu „Detail“. Pevný číselník definovaný v SIPO. Tyto kódy lze použít pro odlišení jednotlivých položek na inkasním lístku. Obvykle mají všechny složky stelný kód SIPO, a to 13.
    • Text na doklad - nelze měnit v režimu „Detail“. Doplňující text na inkasní lístek, není třeba vyplňovat.
    • Přepínač Způsob výpočtu - umožňuje různé způsoby stanovení výše měsíční úhrady složky předpisu.
      • Výpočtem -

        Obrázek: Formulář Složka [Nový záznam] - přepínač Výpočtem


        Volba Výpočtem umožňuje stanovit výši měsíčního předpisu v závislosti na počtu zvolených jednotek a sazby za jednotku. Typickým příkladem je stanovení výše měsíčního předpisu za složku v závislosti na počtu evidovaných osob. V případě, že dojde ke změně v počtu jednotek, změní se automaticky výše měsíčního předpisu za tuto složku.

Příklad: Stanovení výše měsíčního předpisu složky výpočtem

Chcete nájemci vyměřovat výši měsíčního předpisu v závislosti na počtu osob užívajících objekt. Sazbu za jednotku zadáte na 30,- Kč, za první jednotku vyberete z nabídky počet osob, operand mezi první a druhou jednotkou ponecháte na * (krát) a za druhou jednotku vyberete byt (hodnota jednotky byt je implicitně 1). Program v okamžiku zjišťování výše měsíčního předpisu provede kalkulaci 30 x počet osob x 1, přičemž za počet osob dosadí aktuální počet osob uvedený u objektu.

  • Individuálně -

    Obrázek: Formulář Složka [Nový záznam] - přepínač Individuálně


    Volbu Individuálně lze použít, je-li třeba stanovit výši měsíčního předpisu za složku konkrétní neměnnou částkou (například dle smlouvy či dohody s vlastníkem či nájemcem), použijte tuto variantu. Tato částka bude každý měsíc předepisována subjektu na jeho saldo.

  • Dle platebního kalendáře -
    Používá se především u nebytových prostor, jejím prostřednictvím můžete zadat libovolný platební kalendář pro příslušnou složku předpisu.

    Obrázek: Formulář Složka [Nový záznam] - přepínač Dle platebního kalendáře


    Tlačítko Dle platebního kalendáře zobrazí

    Obrázek: Formulář Platební kalendář


    Zobrazený platební kalendář byl vytvořen pomocí tlačítka Prázdný, vyplnění údajů prvního řádku z klávesnice a následného trojnásobného stisku tlačítka +čtvrtletí.

  • Složku předepisovat k - rozbalovací nabídky pevně definovaných hodnot. Lze nastavit den v měsíci, ke kterému bude každý měsíc předpis složky předepsán k úhradě. Implicitně je nastaven poslední den v běžném měsíci. Lze nastavit (převážně pro nebytové prostory či smluvní nájmy) např. „k 15. dni předchozího měsíce“. Údaje jsou dostupné jen při způsobu výpočtu „Výpočtem“ a „Individuálně“.
  • Účetní předkontace - Slouží k usnadnění vazby na účetnictví, více v kapitole SSB2000 a účetnictví
  • Tlačítko Platební kalendář zobrazí platební kalendář pro aktuální složku.

    Obrázek: Zobrazení platebního kalendáře

Revize

Voláno z menu: Běžné akce ⇒ Objekty (byty, garáže ap.)

Záložka Revize slouží k evidenci všech revizí, které na daném objektu byly či mají být provedeny.

Obrázek: Objekt - záložka Revize

  • Tlačítka Detail a Přidat zobrazí Formulář Revize

    Obrázek: Formulář Revize


    • Typ revize - rozbalovací nabídka již použitých typů revizí, lze zadat z klávesnice
    • Datum poslední revize - datum, kdy byla tato revize provedena. Lze využít v sestavě Revize - Seznam pro plánování revizí.
    • Datum příští revize - datum, kdy má být provedena další revize. Lze využít v sestavě Revize - Seznam pro plánování revizí.
    • Popis - textová poznámka k revizi

Tip

Revize lze zaznamenávat pro objekty i pro celky.

Plochy

Voláno z menu: Běžné akce ⇒ Objekty (byty, garáže ap.)

Obrázek: Objekt - záložka Plochy

  • Tabulka obsahuje seznam jednotlivých ploch, obvykle místností, evidovaných v objektu. Jednotlivé výměry jsou dole pod tabulkou pro přehlednost sečteny.
  • Tlačítka Detail a Přidat zobrazí Objekt - záložka Plochy

    Obrázek: Formulář pro editaci jedné plochy


    • Číslo - dvouciferné číslo plochy jedinečné v rámci objektu.

      Tip
      Je vhodné zavést si systém, dle kterého se jednotlivé místnosti číslují (může to být např. tak, že místnost č. 1 je první místnost zleva po vstupu do objektu, místnost č. 2 je druhá místnost zleva po vstupu do objektu, atd.). Jinou možností je například využití projektové dokumentace. Číslování místností umožňuje identifikovat jednotlivé místnosti a tuto identifikaci následně využít například při pořizování měřidel či zařizovacích předmětů.
    • Název - rozbalovací nabídka již použitých hodnot, lze zadat z klávesnice
    • Charakteristický rozměr - nepovinná popisná informace o hrubém půdorysu místnosti
    • Výška - orientační informace o výšce místnosti
    • Předvolba Započtená a vytápěná plocha se určuje přímo - je-li označena, znepřístupní se všechny následující údaje ovlivňující přepočet započtené plochy či vytápěné plochy a hodnoty ploch se zadávají ručně. Umožňuje to zadávat celkovou výměru objektu jako jednu plochu (jedinou položku) v případech, kdy nás nezajímá vnitřní členění objektu.
    • Celková plocha - podlahová plocha místnosti, resp. celková naměřená plocha
    • Koeficient dle § 3 - koeficient pro přepočtení celkové plochy na plochu započtenou
    • Započtená plocha - údaj automaticky počítaný jako součin celkové plochy a koeficientu
    • Sazba v Kč/m2 - automaticky se dosazuje sazba definovaná pro příslušnou kategorii objektu (sazba je předvolena v úloze Celky - předvolby), sazbu je možno libovolně měnit.
    • Úhrada za plochu - hodnota automaticky počítaná jako součin započtené plochy a sazby
    • Předvolba Místnost je vybavena otopným tělesem - zda je místnost přímo vytápěna, v závislosti na této předvolbě se zpřístupňují následující údaje
    • Koeficient pro otápěné místnosti - pro přímo otápěnou místnost, koeficient dle vyhlášky pro rozúčtování tepla
    • Plocha neizolovaného potrubí v m2 - pro nepřímo otápěnou místnost, dle vyhlášky pro rozúčtování tepla
    • Koeficient neizolovaného potrubí - dle vyhlášky pro rozúčtování tepla
    • Počet otápěných stěn - dle vyhlášky pro rozúčtování tepla
    • Koef. otápěných stěn - dle vyhlášky pro rozúčtování tepla
    • Koeficient pro sjednocení výšky místnosti - dle vyhlášky pro rozúčtování tepla
    • Vytápěná plocha - automaticky počítaný údaj z předchozích údajů

Příklad: Použití koeficientu pro sjednocení výšky stropu

V celku jsou dva objekty. Jeden má místnost o 10 m2 vytápěné plochy, druhý objekt má také místnost o 10 m2 vytápěné plochy. Protože ale místnost v prvním objektu je vysoká 4 m, zatímco místnost ve druhém objektu pouze 2 m, je potřeba nastavit u místnosti prvního objektu tento koeficient např. na hodnotu 2, aby jeho vytápěná plocha byla správně přepočtena.

  • Tlačítka Změna sazby zobrazí formulář pro hromadnou změnu sazby. Formulář se liší dle nastavení přepínače.
  1. Při nastavení u všech ploch se zadá pouze nová sazba za 1 m2 a po stisku tlačítka OK se sazba u všech ploch změní.

    Obrázek: Formulář pro změnu sazby za plochu (u všech ploch)

  2. Při nastavení s názvem je třeba vybrat z nabídky dostupných názvů ploch tu, kterou je třeba změnit a zadat novou sazbu za 1 m2. Po stisku tlačítka OK se sazba změní u ploch s vybraným názvem.

    Obrázek: Formulář pro změnu sazby za plochu (s názvem)

  3. Při nastavení s původní sazbou se z nabídky vybere sazba, kterou je třeba změnit, zadá se nová sazba za 1 m2 a po stisku tlačítka OK se změní sazba u všech ploch, které měly vybranou původní sazbu.

    Obrázek: Formulář pro změnu sazby za plochu (s původní sazbou)

Inventář

Voláno z menu: Běžné akce ⇒ Objekty (byty, garáže ap.)

Obrázek: Objekt - záložka Inventář

  • Tabulka obsahuje seznam zařizovacích předmětů evidovaných v objektu. V seznamu je vidět, ve které místnosti se inventář nachází, jeho název, technické označení (model), počet kusů a zda toto vybavení zvyšuje nájem, nebo je pouze evidenčně zaznamenáno.
  • Tlačítka Detail a Přidat zobrazí Formulář Položka inventáře

    Obrázek: Formulář Položka inventáře


    • Číslo místnosti - rozbalovací nabídka nabídne jednotlivé místnosti (plochy) objektu, nepovinné, lze zadat z klávesnice.
    • Inventární číslo - nepovinný údaj, identifikátor uživatele
    • Předvolba Zvýšit nájem u složek 1,2 a 4 - určuje, zda bude vypočtená měsíční úhrada za zařizovací předmět zvyšovat měsíční úhradu za užívání bytu.
    • Název - rozbalovací nabídka již použitých hodnot, lze zadat z klávesnice
    • Model - bližší určení zařizovacího předmětu, nepovinné
    • Výrobní číslo - nepovinné, identifikátor výrobce
    • Množství - počet jednotek zařizovacích předmětů (kusů, m2, m3)
    • Jednotky - pevně definovaná nabídka (ks, m2, m3, l)
    • Cena za jednotku - cena za jednotku, výsledná cena se zjistí jako součin ceny za jednotku a množství
    • Cena montáže - cena montáže za celé množství (do celkové ceny se započítává jen jednou bez ohledu na množství)
    • Datum instalace - datum, kdy byl zařizovací předmět do bytu instalován. Od tohoto data se vypočítává doba životnosti a tím i okamžik, kdy SSB2000 přestane započítávat částku počítanou jako odpis a začne počítat částku po životnosti.
    • Roční opotřebení v % - vychází z pravidel pro výpočet maximálního nájemného, mělo by odpovídat životnosti v letech, ovlivňuje výši měsíční úhrady za zařizovací předmět.
    • Životnost v letech - životnost zařizovacího předmětu, po uplynutí životnosti přestává SSB2000 počítat za zařizovací předmět úhradu z pořizovací hodnoty a začíná počítat sazbu po životnosti.
    • Sazba po životnosti - částka, o kterou bude SSB2000 zvyšovat nájem po uplynutí životnosti zařizovacího předmětu.
    • Stav vybavení - rozbalovací nabídka již použitých hodnot, lze zadat z klávesnice
    • Datum výměny - předpokládaný datum výměny
    • Cena výměny - předpokládaná cena výměny
    • Datum vyřazení - po vyplnění tohoto data lze zařizovací předmět zobrazit zapnutím předvolby I vyřazené
    • Předvolba v Účetní předkontaci Použít toto nastavení - pokud není zapnuta, používá se pro předkontaci předpisu za zařizovací předmět předkontace nájemného, jehož je úhrada za zařizovací předmět součástí. Je-li zapnuta, použije se tato předkontace. Více o předkontacích v SSB2000 a účetnictví
    • Poznámka - textově jakákoliv poznámka
    • Tlačítko zobrazí informaci

      Obrázek: Informace o úhradě za zařizovací předmět


      nebo, nejsou-li údaje uloženy, zobrazí upozornění

      Obrázek: Upozornění

    • Tlačítko Výdaje a opravy - +++ úloha bude popsána po přepracování
  • Tlačítko Výdaje a opravy +++ úloha bude popsána po přepracování
  • Předvolba I vyřazené způsobí, že v tabulce zařizovacích předmětů budou červeně zobrazeny i ty zařizovací předměty, které mají vyplněn datum vyřazení.

Požadavky

Voláno z menu: Běžné akce ⇒ Objekty (byty, garáže ap.)

Obrázek: Objekt - záložka Požadavky

  • Tabulka obsahuje seznam požadavků na opravy ve vztahu k tomuto objektu.
  • Předvolba Včetně oprav celku zobrazí modře v tabulce požadavky, týkající se příslušného celku
  • Tlačítka Detail a Přidat zobrazí Formulář Požadavek na opravu
  • Tlačítko Náklady zobrazí Formulář Přehled nákladů na objekt

    Obrázek: Formulář Přehled nákladů na objekt


    Formulář informativně zobrazuje náklady vynaložené na objekt v rozmezí účetních období uvedených na formuláři vlevo dole v zeleném poli. Tlačítko Detail zobrazí příslušný formulář pro aktuální typ nákladu. Pro typ nákladu „S - Službový“ se zobrazí Formulář Položka faktury - rozúčtovat proti zálohám na služby, pro typ nákladu „F - fondový“ se zobrazí Položka faktury - rozúčtovat proti fondům a pro typ nákladu „O - ostatní“ se zobrazí Položka faktury - ostatní. Tlačítko Tisk umožňuje vytisknout náklady zobrazené v tabulce.

  • Tlačítko Fondy zobrazí Formulář Fondy objektu

    Obrázek: Formulář Fondy objektu


    Formulář informativně zobrazuje kumulaci a čerpání fondů na objektu. Tlačítka Detail a Přidat zobrazí Formulář Karta fondu

    Obrázek: Formulář Karta fondu


    Pomocí tohoto formuláře lze přiřadit zobrazenému fondu další údaje, konkrétně počáteční stav a poznámku. Zrušením (tlačítko Zrušit na tomto formuláři) neodstraníme řádek v tabulce, odstraníme pouze přídavné informace o počátečním stavu a poznámku
    Tlačítkem Čerpání se zobrazí Formulář Čerpání fondu, který zobrazuje jednotlivé náklady rozpočítané proti fondu a příslušný podíl tohoto objektu.

    Obrázek: Formulář Čerpání fondu

    Tabulka zobrazuje jednotlivé položky nákladů a podíl připadající na tento objekt. Zobrazované položky lze omezit zadáním období nákladu. Tlačítkem Tisk je možno právě zobrazené náklady vytisknout.

Hromadné úlohy (Akce) formuláře

Voláno z menu: Běžné akce ⇒ Objekty (byty, garáže ap.)

V nabídce Akce na formuláři Seznam objektů jsou umístěny úlohy prováděné nad skupinou objektů, obvykle usnadňující některé únavné činnosti, které se v praxi mohou vyskytnout.

Vytvořit nové objekty podle aktuálního

Voláno z menu: Hromadné úlohy (Akce) formuláře

Spouští Průvodce novým objektem. Slouží k rychlému vytvoření nových objektů v libovolném celku s použitím údajů již hotového objektu, který je v Seznamu objektů právě vybrán. Umožňuje přebrat všechny technické údaje o objektu, nepřebírá informace o subjektech (o nájemci, vlastníkovi a hospodáři).

  1. Obrázek: Průvodce novým objektem (Krok 1 - výběr celku)


    V prvním kroku je třeba vybrat celek, do něhož je třeba objekty přidat. To lze provést tlačítkem Vybrat, které spouští formulář Formulář Výběr celku.

  2. Obrázek: Průvodce novým objektem (Krok 2 - definice seznamu objektů)


    V druhém kroku je třeba do tabulky vypsat údaje o prvním bytu a dále pomocí tlačítka Přidat, které do vytvářeného seznamu přidá další byt s číslem o Inkrement č.b. vyšším a s podlažím o 1 vyšším, případně tlačítkem Zrušit či ruční editací upravit seznam objektů do potřebné podoby.

    Tip
    Při novém zadávání objektů do celku (typicky panelového domu), který má většinu bytů typizovaných, je vhodné zadat byty v prvním podlaží a použít úlohu „Vytvořit nové objekty podle aktuálního“ pro kopírování stejných bytů nad sebou.

  3. Obrázek: Průvodce novým objektem (Krok 3 - výběr složek, které se mají převzít)


    V třetím kroku lze určit, které složky ze vzorového objektu je třeba převzít.

  4. Obrázek: Průvodce novým objektem (Krok 4 - výběr ploch, které se mají převzít)


    Ve čtvrtém kroku lze určit, které plochy ze vzorového objektu je třeba převzít.

  5. Obrázek: Průvodce novým objektem (Krok 5 - výběr inventáře, který se má převzít)


    V pátém kroku lze určit, které plochy ze vzorového objektu je třeba převzít.

  6. Obrázek: Průvodce novým objektem (Krok 6 - výběr revizí, které se mají převzít)


    Ve šestém kroku lze určit, které revize ze vzorového objektu je třeba převzít.

  7. Obrázek: Průvodce novým objektem (Krok 7 - dokončení)


    V sedmém kroku již lze pouze Dokončit nebo se vrátit na předchozí kroky.

Tip

Pro hromadné doplnění hospodářů do vytvořených objektů lze použít úlohu Nastěhování hospodáře do všech objektů v celku bez hospodáře a vlastníků úlohu Nastěhování vlastníka do všech objektů v celku bez vlastníka

Zrušit předpisy v objektu k danému datu

Voláno z menu: Hromadné úlohy (Akce) formuláře

Spouští formulář Zrušení předpisů v objektu. Slouží ke zpětnému zrušení předpisů. Úloha zpracovává pouze předpisy, které jsou vytvořeny programem SSB2000. Zruší tyto předpisy vyměřené v aktuálním objektu po zadaném datu a předpisy překrývající toto datum zkrátí a upraví jejich výši v poměru dnů. Neruší ani neupravuje předpisy vytvořené přímým zadáním (nebyly vytvořeny programem). Posouvá datum posledního vyměření předpisu pro objekt na zadané datum.

Obrázek: Zrušení předpisů v objektu

Příklad: Zrušení předpisů v objektu k danému datu

V praxi se často dozvídáte o nastalé změně (odstěhování, prodej bytů) se zpožděním, leckdy i se zpožděním několika měsíců. Mezitím jste v příslušném celku řádně vyměřovali předpisy, nyní jste proto nuceni již vyměřené předpisy zrušit či příslušně upravit. Obrázek:zruspr3.gif}} Dejme tomu, že k 17.3. byl celek (některé objekty) prodán a z nájemců se stali vlastníci. Potřebujeme tedy předpisy za duben a květen zrušit, předpis za březen zkrátit na poměrnou část, a následně doměřit (po nastavení nových složek předpisu a příslušných změnách nájemce a vlastníka) nový předpis za zbytek března, květen a duben. Obrázek:zruspr4.gif}}

Po provedení úlohy je u objektů upraveno datum, do kdy je vyměřen předpis, na 17.3. Jak vyplývá z výše uvedeného schématu, úloha nejprve zruší již vyměřené předpisy, a je-li třeba, z vyměřeného předpisu spočítá poměrnou část. O rušených i nově vyměřených předpisech se provede příslušný zápis do aktuálního účetního období.

Po opravě údajů rozhodných pro vyměření složek předpisů je možno předpisy znovu vyměřit tlačítkem Vyměřit předpis pro objekt v Jednotky.

Zrušit předpisy v objektu k danému období

Voláno z menu: Hromadné úlohy (Akce) formuláře

Tato úloha je velmi podobná předchozí, avšak ruší i předpisy vytvořené ručně a umožňuje rušit předpisy selektivně (některé předpisy lze ponechat).

Spouští Průvodce zrušením předpisů. Zpracovává všechny předpisy (vytvořené programem i ručně).

  1. Obrázek: Průvodce zrušením předpisů (Krok 1 - výběr období)


    V prvním kroku je třeba zadat Období, od kdy se předpisy ruší, a to včetně zadaného období. Je třeba vyplnit Doklad, neboť předpisy budou zrušeny účetně, to znamená položkou s opačným znaménkem v aktuálním účetním období. Pokud je třeba zachovat možnost opětovného vyměření předpisů, např. po opravě ploch, je nutno ponechat předvolbu Změnit datum, do kdy je předpis vyměřen a pokud není závažný důvod, ponechat datum tak, jak ho předvyplnil program SSB2000.

  2. Obrázek: Průvodce zrušením předpisů (Krok 2 - výběr jednotlivých předpisů)


    V druhém kroku je třeba vybrat předpisy, které je třeba zrušit. Jsou nabídnuty předpisy jak generované programem, tak vytvořené přímým zadáním uživatelem. Všechny předpisy jsou označeny ke zrušení, je zachována možnost některé předpisy ponechat.

  3. Obrázek: Průvodce zrušením předpisů (Krok 3 - dokončení)


    V třetím kroku již lze pouze Dokončit nebo se vrátit na předchozí kroky.

Vytvoření platebního kalendáře pro více složek

Voláno z menu: Hromadné úlohy (Akce) formuláře

Spouští Průvodce založení platebního kalendáře pro více složek u objektu.

  1. Obrázek: Průvodce založení platebního kalendáře pro více složek (Krok 1 - definice platebního kalendáře)


    V prvním kroku je třeba vytvořit platební kalendář. Postup je stejný jako v Formulář Složka [Nový záznam] - přepínač Dle platebního kalendáře.

  2. Obrázek: Průvodce založení platebního kalendáře pro více složek (Krok 2 - výběr složek)


    V druhém kroku je třeba označit složky, pro které chceme uplatnit platební kalendář a zadat částky, které se mají v zadaných termínech pro jednotlivé složky předepisovat. Při označování složek se může objevit následující upozornění.

    Obrázek: Upozornění při označování složek pro platební kalendář

Hromadné přidání nového konta

Voláno z menu: Hromadné úlohy (Akce) formuláře

Spouští Průvodce hromadným přidáním konta.

  1. Obrázek: Průvodce hromadným přidáním konta (Krok 1 - výběr subjektů)


    V prvním kroku je třeba vybrat subjekty pomocí tlačítka Upravit výběr, které spouští Formulář Vybrané subjekty.

  2. Obrázek: Průvodce hromadným přidáním konta (Krok 2 - parametry nového konta)


    V druhém kroku lze nastavit parametry, které má splňovat přidávané konto. Více o nastavení kont v úloze Formulář Definice konta.

Hromadná změna aktuálního konta

Voláno z menu: Hromadné úlohy (Akce) formuláře

Spouští Průvodce hromadným nastavením aktuálního konta.

  1. Obrázek: Průvodce hromadným nastavením aktuálního konta (Krok 1 - výběr subjektů)


    V prvním kroku je třeba vybrat subjekty pomocí tlačítka Upravit výběr, které spouští Formulář Vybrané subjekty.

  2. Obrázek: Průvodce hromadným nastavením aktuálního konta (Krok 2 - parametry nového konta)


    V druhém kroku je možno vybrat konto, které má být nastaveno jako aktuální. Pokud je zapnuta předvolba Nemá-li některý vybraný subjekt toto konto, tak se vytvoří, lze nastavit parametry, které má splňovat vytvořené konto. Více o nastavení kont v úloze Formulář Definice konta.

  • ssb2000-help/objekty.txt
  • Poslední úprava: 2024/03/22 16:34
  • (upraveno mimo DokuWiki)