Ovládání programu

Tip

Jednotlivé stránky či celé kapitoly lze vytisknout pomocí ikony .

Systém nabídky

Obrázek: Hlavní nabídka programu SSB2000

Úlohy lze spouštět několika způsoby

Tip

Jednotlivé úlohy v programu se spouští prostřednictvím výběru z hlavní nabídky nebo stiskem příslušné ikony v panelu úloh. Většinu úloh z nabídky Běžných akcí je možno pustit současně. Například po spuštění úlohy Adresář lidí a firem můžete požadovat spuštění seznamu objektů, pořizovat platby, náklady apod. Úlohy z ostatních nabídek (Měsíční akce, Mimořádné akce, Vyúčtování) zpravidla po svém spuštění neumožní přepnutí do jiné úlohy, dokud tu současnou neukončíte.

Tip

Většina úloh se při spuštění zapisuje do nabídky Okno, takže máte-li spuštěny současně Objekty, Celky, Adresář apod., můžete se mezi jejich formuláři přepínat tak, že si požadované okno vyberete v hlavní nabídce.

Typy oken

V programu se vyskytuje několik typů oken (formulářů). Manipulace s okny je totožná jako při práci se základními okny programu MS Windows. Pro zjednodušení si okna dělíme do několika typů: Okno typu Seznam, Okno typu Detail, Okno typu Průvodce, Okno typu Výběr

Některá okna v programu jsou takzvaně „modální“, což znamená, že se z nich nemůžete přepnout na okno jiné, dokud práci v tomto „modálním' okně neukončíte. V případě, že se o přepnutí přesto pokusíte, program vás upozorní výstražným pípnutím.

Okna typu seznam lze rozšířit na celou obrazovku, okna ostatních typů mají pevnou velikost. Většina oken si při dalším otevření „pamatuje“ svoji předchozí pozici.

Zvláštními okny jsou panely nástrojů. Běžným představitelem okna tohoto typu je „Panel úloh“. Toto okno buď vypadá jako řádek či sloupec s obrázky (ikonami), který se nachází v krajové části obrazovky (horní, dolní, levé nebo pravé), nebo jako okénko kdekoliv na obrazovce. Pro jeho přesun a „zaparkování“ platí běžná pravidla MS Windows.

Okno typu Seznam

Na řadě míst programu se setkáte se seznamem (tabulkou), v němž jsou pod sebou jednotlivé údaje (záznamy). Každý seznam obsahuje vodorovnou lištu s názvy sloupečků. V řadě seznamů lze zobrazené údaje seřadit podle údajů v určitém sloupci. Toto seřazení (je-li v daném seznamu umožněno) provedete tak, že najedete kurzorem myši na název sloupce a kliknete levým tlačítkem. Pokud je řazení záznamů dle tohoto sloupce možné, název sloupečku se zvýrazní a záznamy se přerovnají. V seznamech se lze pohybovat pomocí myši nebo klávesami pro ovládání pohybu kurzoru (šipkami) nebo tabulátorem.

Obrázek: Okno ve formě seznamu

Možnosti ovládání okna typu Seznam:

Okno typu Detail

Dalším typem okna je okno detail, v němž jsou vidět podrobné údaje o záznamu, na kterém stál kurzor v základním okně (t.j. v seznamu). V tomto typu okna nejenže jsou k dispozici údaje podrobnější, ale také se zde zadává údaj nový, který se po uložení zobrazí jako další záznam v okně seznam, nebo se zde údaje opravují.

Z okna typu detail se v řadě případů prostřednictvím tlačítek vyvolávají další okna. Součástí oken typu detail jsou i záložky (karty) s dalšími údaji, které nejsou po první aktivaci okna detail viditelné. Údaje na záložkách si můžete zobrazit tak, že danou kartu aktivujete (například myší kliknete na záhlaví záložky).

V řadě případů je součástí okna typu detail i okénko velmi podobné oknu typu seznam. Pravidla uvedená výše pro okna typu seznam platí i v tomto případě (řazení záznamů, přesouvání sloupců apod.).

Obrázek: Okno typu Detail

Možnosti ovládání okna typu Detail:

Okno typu Průvodce

Jiným použitým typem okna je formulář průvodce. Průvodce provádí uživatele programu řadou operací, které je třeba provést při určité akci (např. při nastěhování nového nájemce). Popisuje, jaká operace se právě provádí. V případě, že při vyplňování údajů zjistíte, že jste na předchozím okně v průvodci nezadali takové údaje, jaké potřebujete, můžete se na předchozí okna vrátit a zadání změnit, přičemž ostatní zadané údaje jsou uchovány. Celá akce končí po stisknutí tlačítka Dokončit, do té doby lze vše odvolat stiskem tlačítka Storno. Průvodce se tedy skládá z řady po sobě jdoucích oken, z nichž některá mohou být podobná oknům typu seznam.

Obrázek: Okno typu Průvodce:

Možnosti ovládání okna typu Průvodce:

Okno typu Výběr

V programu SSB jsou také okna typu výběr. Chcete-li zvolit několik domů ze všech domů, provedete to právě v okně tohoto typu. Okna typu výběr lze rozlišit na dva podtypy. V prvním z nich lze vybrat žádný až všechny nabízené záznamy (například jeden, dva či pět domů), ve druhém podtypu lze vybrat žádný nebo jeden záznam.

Na oknech Výběr pro výběr více záznamů je v řadě případů tlačítko Filtr a Vybrat vše, jejichž použití je popsáno v kapitole Výběrové mechanismy.

Obrázek: Okno typu Výběr

Tlačítka - klávesnice - myš

Využívání programu SSB 2000 často vyžaduje kombinaci ovládání klávesnicí a myší. Při používání klávesnice lze doporučit některá pravidla, jejichž dodržení může uživateli usnadnit práci.

Po údajích se pohybujte prostřednictvím klávesy Tab (tabulátor) nebo kurzorovými šipkami. Klávesu Enter používejte co nejméně, její funkce je v řadě oken předdefinována a zpravidla její stisknutí ukončuje úlohu. V oknech typu detail stisk klávesy Enter standardně aktivuje tlačítko OK. Obdobně klávesa Esc (Escape) většinou znamená stisk tlačítka Storno či Zpět. Chcete-li stisknout tlačítko, na němž právě stojíte (tlačítko je zvýrazněno orámováním), stlačte klávesu mezerník.

Tlačítka či záložky na jednotlivých oknech lze v řadě případů aktivovat prostřednictvím stisku těch kláves, jejichž písmenko je v názvu tlačítka či záložky podtrženo. V některých případech je současně s písmenkem třeba stisknout i klávesu Alt. Obdobné klávesové zkratky platí i pro volby obsažené v hlavním menu a jeho jednotlivých nabídkách.

Ovládání oken pomocí myši:
Obvyklé funkce tlačítek ovládajících práci se záznamy:

Tip

Potřebujete-li vybrat z nabídky záznamů několik záznamů, lze k jejich výběru použít buď jenom klávesnici nebo klávesnici a myš. Při výběru klávesnicí postupujte takto: najeďte kurzorovými klávesami na požadovaný záznam a stiskněte mezerník. Požadovaný záznam se barevně zvýrazní. Chcete-li přidat další záznam, najeďte na něj a stiskněte klávesy Ctrl a mezerník, zvýrazní se další záznam. Pokud nepodržíte klávesu Ctrl, označení všech původně vybraných záznamů zmizí a vybrán bude pouze tento nový záznam. Pokud při vybírání dalšího záznamu stisknete klávesy Shift a mezerník, označí se jako vybrané záznamy všechny mezi dříve vybraným a právě vybíraným záznamem. Je-li záznam již označen jako vybraný, lze jej stejným způsobem z vybraných záznamů odstranit. Při výběru pomocí myši platí obdobná pravidla pro použití kláves Ctrl a Shift.

Tip

V řadě formulářů jsou použity pro zadávání či výběr údajů překryvné nabídky. Nabídka je na formuláři zobrazena zpravidla údajem v jednom řádku, na konci údaje je šipka dolů. V případě, že na tuto šipku kliknete, rozbalí se nabídka možných voleb. Nabídky jsou dvou typů. První typ nabídek umožňuje pouze vybrat z již předdefinovaných hodnot (například klasifikace - kategorizace - objektu), zatímco druhý typ umožňuje kromě výběru zadat i novou hodnotu (například typ objektu). Rozbalení nabídky pomocí klávesnice se provádí tak, že v okamžiku, kdy stojíte na údaji s možnou nabídkou, stisknete klávesy Alt a kurzorovou šipku dolů.

Tip

Kromě obvyklého používání myši k rychlému přesunu kurzoru na jiný údaj, stisk tlačítka či výběr záznamů, má myš v programu SSB 2000 i další funkci. Stisknete-li pravé tlačítko myši na některých oknech (například detail objektů, detail celků, detail požadavků na opravu apod.), program nabídne řadu výstupních sestav, které můžete v tuto chvíli vytisknout.